xixi

xixi

Každý máme svoj ​​šuplík, kam si ukladáme dôležité veci.......
Každý máme svoj ​​šuplík, kam si ukladáme dôležité veci.......
KUK

KUK

Všetky záhady sveta som vedel vysvetliť, od temna prachu zeme po zenit. Z pút myšlienok a klamov som sa oslobodil. Záhadu smrti neviem rozuzliť! Avicenna

Prelistujte najzáhadnejšiu knihu histórie
Jej stránky už niekoľko storočí nedajú spať všetkým milovníkom záhad. Zuby si na nej vylámali najzdatnejší lúštitelia kódov aj najvýkonnejšie kryptografické počítača. Chcete skúsiť svoje šťastie a prísť na kĺb záhade, ktorá možno vôbec nemá riešenie?
záhada srelkaa.jpg
Astronomické nákresy, alebo len náhodné zhluky symbolov ?, zdroj: univerzity v Yale
je pomenovanovaná po kupcovi, ktorý cez dvesto stranový rukopis získal v roku 1912.
Pomocou rádiologického datovania bolo určené, že rukopis pochádza zo začiatku 15. storočia a nejedná sa teda o moderný podvrh. Čo ale obsahuje? Výborná otázka!

Text rukopisu tvorí neznáme písmo a všetko sprevádzajú často úplne bizarné ilustrácie neznámych rastlín alebo astronomických telies a javov. Letmý pohľad by napovedal, že ide zrejme o nejakú encyklopédiu alebo atlas, ale zostáva nevyriešené, čoho vlastne.
záhada srelkaa.jpg
Rukopis mal pomerne bohatú históriu, v ktorej nechýba zásadné česká stopa : prvým z radu doložených majiteľov bol pražský alchymista zo 17. storočia, Jiří Bars, a špekuluje sa, že rukopis prešiel zbierkou kráľa Rudolfa II., Ktorého dvorný alchymista John Dee prisudzoval autorstvo anglickému učenci Roger Bacon. Ten ale zomrel viac ako sto rokov pred vznikom rukopisu.

Medzi ďalší potenciálnvc autorov sa radia predovšetkým rôzni botanici alebo objavitelia údajne nerozluštitelných šifier - rukopis mohol slúžiť ako "reklama" na ich prácu a v tomto ohľade by takýto účel plnil dodnes. Ak by ste cítili, že máte na to priložiť ruku (alebo lepšie povedané mozog) k snahe jeho obsah rozlúštiť, máte príležitosť!
záhada srelkaa.jpg
Na stránkach Beineckeho knižnice pri univerzite v Yale v americkom Connecticute sú všetky zachované stránky rukopisu k dispozícii vo vysokom rozlíšení a môžete si ich pohodlne stiahnuť do svojho počítača a ľubovoľne skúmať. Ak dôjdete k nejakému kloudnému záveru, určite sa podeľte s odborníkmi!
Časť akademickej verejnosti je presvedčená, že Vojničův rukopis je zbierkou fantasmagorických výmyslov, časť verí, že šifrované stránky obsahujú skutočné botanické či astronomické údaje. Či tak alebo onak, listovať nimi aspoň virtuálne je pozoruhodný zážitok.
reklamy na stránke nedokážem ovplivniť....sorry!
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one