xixi

xixi

Každý máme svoj ​​šuplík, kam si ukladáme dôležité veci.......
Každý máme svoj ​​šuplík, kam si ukladáme dôležité veci.......
KUK

KUK

Všetky záhady sveta som vedel vysvetliť, od temna prachu zeme po zenit. Z pút myšlienok a klamov som sa oslobodil. Záhadu smrti neviem rozuzliť! Avicenna

article_2130_videli_bozon.jpg
Vedci z Veľkého hadrónového urýchľovača (LHC) v Ženeve zrejme pozorovali Higgsov bozón, jedinú dosiaľ nepozorovanú časticu predpovedanú štandardným modelom častíc.
Najlepšie vysvetlenie Higgsovho bozónu?
srelkaa- higgsov bozón.jpg
Ako DNA, tak aj praveké umenie z doby ľadovej potvrdili, že Zemou sa kedysi preháňal doposiaľ neznámy hybridný druh bizóna
Vedci mu dali meno Higgsov bizón podľa najhľadanejší častice sveta, Higgsovho bozónu.
Higgsov bozón...
Profesor z jednej z CERN tímov vysvetľuje, čo je to experimentálny výsledok znamená pre budúcnosť fyziky.
Bozón by mal byť prostriedkom, vďaka ktorému získava všetko vo vesmíre hmotu.

Vedci tvrdia, že dva nezávislé experimenty odhadujú rovnakú hmotnosť bozónu, čo je veľmi sľubné zistenie. Doteraz ale nemajú dostatok údajov na potvrdenie objavu.
Nájdenie Higgsovho bozónu by bolo jedným z najväčších vedeckých pokrokov za posledných 60 rokov. Je dôležitý pre naše chápanie celého vesmíru, doteraz ho ale nikto v experimentoch nepozoroval. Je jediným chýbajúcim prvkom štandardného modelu, ktorý opisuje interakciu častíc a síl.

Hľadanie Higgsovho bozónu prebiehalo v dvoch nezávislých experimentoch - Atlas a CMS. Pretože štandardný model nepredpovedá presnú hmotnosť bozónu, museli vedci použiť urýchľovač častíc na systematické prehliadanie rozsiahlej množiny možností.

Vedci v utorok na seminári v Cerne uviedli, že v dátach z oboch experimentov objavili „hroty“ pri takmer rovnakej hmote - 124-125 gigaelektrónvoltov.

„V tejto chvíli prichádzajú do úvahy ešte mnohé možnosti a nič nemožno s istotou vylúčiť,“ hovorí opatrne Fabiola Gianottiová z experimentu Atlas. Guido Tonelli, hovorca za CMS, povedal: „Hladina 124 GeV je pre štandardný model najpravdepodobnejšia, z pohľadu štatistiky však ešte vôbec nemáme istotu.“

„Takéto znamenia môžu prichádzať často. Hoci máme zhodu v meraniach z dvoch experimentov, potrebujeme viac údajov,“ povedal generálny riaditeľ Cernu prof. Rolf-Dieter Heuer.

Žiaden z nameraných údajov nedosahuje úroveň istoty potrebnú na potvrdenie objavu. Ďalším problémom je, že tieto náznaky pochádzajú len z malého zlomku miliárd časticových kolízií v LHC.

Ak Higgsov bozón existuje, žije veľmi krátko a rýchlo sa rozpadá, alebo mení, na stabilnejšie častice. Existuje viacero spôsobov, ktorými sa to môže stať, čo poskytuje vedcom viacero alternatívnych ciest pátrania po bozóne.

Vedci sa zhodujú, že vo svojom pátraní sú zasa o krok ďalej, nemyslia si ale, že objav bozónu ľudstvo dostane pod stromček. Napriek tomu spôsobil fakt rovnakých výsledkov z oboch experimentov vo vedeckej komunite značný rozruch.
reklamy na stránke nedokážem ovplivniť....sorry!
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one