xixi

xixi

Každý máme svoj ​​šuplík, kam si ukladáme dôležité veci.......
Každý máme svoj ​​šuplík, kam si ukladáme dôležité veci.......
KUK

KUK

Všetky záhady sveta som vedel vysvetliť, od temna prachu zeme po zenit. Z pút myšlienok a klamov som sa oslobodil. Záhadu smrti neviem rozuzliť! Avicenna

Ak chceš na Mars-klikni na planétu!!
mars05.jpg
kvet srelkaa.gif
vesmir srelkaa.jpg
vedcom sa podarilo zachytiť mimozemský objekt, ktorý blízkym preletom zaujal každého odborníka na Zemi. Objekt nazývaný Oumuamua je výnimočný tým, že disponuje vlastnosťami kométy a asteroidu zároveň. Objekt, ktorý pred niekoľkými týždňami preletel našou slnečnou sústavou sa stal prvým zachyteným mimozemským objektom.
vesmir srelkaa.jpg
Paralelný vesmír, multiverzum či jednoducho multivesmír je niečo, čo pokladáme za oblasť, ktorá je typická najmä pre sci-fi filmy a vedecko fantastické romány. Avšak najnovšie zistenia vedcov naznačujú, že niečo takéto by predsa mohlo byť možné a to nielen v rovine teoretickej, ale aj praktickej. Astronómovia totiž objavili záhadné studené miesto vo vesmíre, ktoré by mohlo byť dôkazom, že náš vesmír je len jedným z nekonečnej série realít.
nasa.jpg
Ako sa predpokladalo, nové informácie, ktoré NASA vypustila do sveta poskytla sonda Cassini spolu s Hubblovým teleskopom pri skúmaní Saturnových mesiacov. Nový objav sa týka mesiacu Enceladus, na ktorom sonda objavila chemické reakcie, ktoré by podľa odhadov vedcov mohli poskytovať energiu pre jednoduché organizmy. Podľa NASA to naznačujú výrony vodíka pozorovateľné priamo tomto mesiaci Saturnu.
zem.jpg
Počuli ste už niekedy o teórii rozpínajúcej sa Zemi? Zrejme asi nie, pretože väčšina renomovaných vedcov túto teóriu zaraďuje medzi fantazmagórie len niektorých geológov, bádateľov a nadšencov. Keď sa však na túto, pre mnohých ľudí, bizarnú teóriu pozrieme detailnejšie, zistíme, že o našej modrej planéte toho ešte veľa nevieme.
najjasnejšia hviezda oblohy srelkaa.jpg
Pyramida světla

Samotná družice je netypická už svými rozměry – ve své základní formě nepřesahuje velikostí bochník chleba. Její plný potenciál se projeví až v kosmickém prostoru, kam ji za asistence ruské kosmické agentury Roskosmos vynese třístupňová raketa Sojuz-2 sloužící k dopravě těles na nízkou orbitu (tedy do 2 000 kilometrů od povrchu Země). Ve výšce 600 kilometrů malý satelit rozepne pyramidovou plachtu z polymerového filmu, údajně 20krát tenčího než lidský vlas, o celkové ploše 16 m2. Čtyřboký odrazný jehlan zaujme orbitu souběžnou se Sluncem a stane se hodným svého jména, skutečným majákem na noční obloze.
modra srelkaa.jpg
Mars je červený, Neptún modrý, Saturn žltý, Zem zelenomodrá. Avšak svoje farby majú samozrejme aj exoplanéty. Zatiaľ však bolo nanajvýš ťažké určiť, aké konkrétne. Tento rok si však astronómovia pripísali úspech aj v tomto ohľade. Bolo zistené, že planéta HD 189733b, ktorá sa nachádza v súhvezdí Líštičky, je azúrovo modrá. Toto zistenie bolo urobené pomocou verného pomocníka zvaného Hubblov teleskop.
veda srelkaa.jpg
Premyslený Medziplanetárny dopravný systém tvorený mocným viacnásobne použiteľným stupňom nosnej rakety a vesmírnou loďou by mal byť schopný prepraviť na susednú planétu Zeme naraz 100 ľudí vrátane potrebného nákladu. Nové výkonné motory podľa vízie Elona Muska umožnia medziplanetárnemu plavidlu cestu prejsť namiesto doterajších šiestich až deviatich mesiacov za niečo málo cez tri mesiace.
hviezdy srelkaa.jpg
V juhočínskej provincii Kuej-čou v nedeľu slávnostne uviedli do testovacej prevádzky rádioteleskop s názvom Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope (FAST), ktorý je najväčším zariadením svojho druhu na svete. FAST má priemer 500 metrov, čím o 195 metrov prekonal doteraz najväčší teleskop Arecibo na Portoriku.
hviezdy srelkaa.jpg
Predstavitelia Európskej vesmírnej agentúry (ESA) zverejnili doteraz najpresnejšiu trojrozmernú mapu galaxie Mliečna dráha, ktorú zhotovili na základe údajov z vesmírneho observatória Gaia.
To určilo presnú polohu a svietivosť 1,142 miliardy hviezd, z ktorých približne 400 miliónov doteraz vedci nezaznamenali v žiadnom katalógu. Pre viac dva milióny hviezd Gaia vypočítala aj ich vzdialenosť od Zeme a rýchlosť pohybu po oblohe.
planety srelkaa.jpg
Vskutku historický objev, který se zapíše do dějin, oznámila ve středu Evropská jižní observatoř (ESO). Astronomové objevili planetu podobnou Zemi a to prakticky "v bezprostřední blízkosti" Sluneční soustavy. Obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri, má přibližně hmotnost naší planety a mohla by na ní být voda.
hviezdy srelkaa.jpg
Čína ako prvá krajina na svete vypustila experimentálnu družicu, ktorá má pomocou kvantovej kryptografie zabezpečiť bezpečný prenos dát medzi na obežnou dráhou a zemským povrchom.Ide o najnovší pokrok v ambicióznom vesmírnom programe presadzovanom prezidentom Si Ťin-pchingom, ktorý chce z Číny urobiť veľmoc aj v tejto oblasti.

Základný princíp fungovania kvantovej kryptografie vychádza zo zákonov kvantovej mechaniky a vlastností fotónov.
hviezdy srelkaa.jpg
Pomocou Keplerovho vesmírneho teleskopu objavili vedci doteraz najväčšiu planétu mimo našej slnečnej sústavy, ktorá obieha okolo dvoch hviezd.
Exoplanéta Kepler-1647b je veľká približne ako Jupiter, jedna z jej dvoch materských hviezd je o niečo väčšia, druhá o niečo menšia ako Slnko, povedal v pondelok americký astronóm William Welsh na zasadnutí Americkej astronomickej spoločnosti (AAS) v San Diegu.
trpaslík.jpg
Astronómovia používajúci teleskop TRAPPIST v observatóriu La Silla (Čile) objavili tri nové planéty. Ich veľkosť a teplota je podobná podmienkam na Venuši alebo na Zemi. Obiehajú okolo ultra-chladnej trpasličej hviezdy len 40 svetelných rokov od Zeme.
vesmír srelkaa.jpg
Profesor Hawking (74) uviedol, že veci, ktoré sa ocitnú v čiernej diere, sa z nej môžu dostať aj von, čím dal novú nádej tým, ktorí majú strach z upadnutia do zabudnutia. "Ak máte pocit, že ste v čiernej diere, nevzdávajte sa, je tam východ," zavtipkoval
vesmír.jpg
Naše smysly a mozek umí zpracovat pouze omezený rozsah reality. Otevřete svou představivost pomocí názorných videí a interaktivních nástrojů.

Každý člověk se rodí s obrovskými omezeními, které ho limitují v pochopení a vnímání celé reality. Stejně jako jiné části těla, i mozek coby konfigurovatelný výpočetní stroj je ale možné postupně „posilovat“ a zlepšovat jeho relativní výkon a představivost postupným učením a nacházením berliček.
Obrázok1.gif
Vesmírna agentúra NASA zverejnila nahrávku s nezvyčajným zvukom, ktorý traja astronómovia počuli na misii Apollo 10. Nachádzali sa na odvrátenej strane Mesiaca, kde nie je možné spojenie so Zemou.
Obrázok1.gif
Dmitrij Pisanko: Zem z ISS
Dmitrij Pisanko použil neuveriteľných 95 623 záberov NASA a vytvoril pôsobivé video o Zemi a ISS.
pluto.jpg
Miniplanétka Pluto šokuje vedcov čím ďalej, tým viac. Odborníci z NASA na nej totiž najnovšie objavili množstvo nevídaných úkazov a dozvedeli sa o nej to, čo doteraz ani len netušili.
vesmír.jpg
Niektoré vety pustíte jedným uchom dnu a druhým von. Iné vás ale donútia zamyslieť sa a môžu zmeniť váš pohľad na svet. Patria medzi ne aj nasledujúce fakty o vesmíre.
srelkaa.png
Pozrite si najnovšie zábery satelitu DSCOVR zo vzdialenosti milión míľ od našej planéty.
kuk.jpg
Porovnanie Zeme so Slnkom a planéty Kepler-452b s hviezdkou Kepler-452

Zem 2.0 sa nachádza v súhvezdí Labuť, ktorá je od nás vzdialená asi 1400 svetelných rokov.Vzhľadom na to, že planéta obieha svoju hviezdu asi 6 miliárd rokov existuje tiež určitá šanca, že sa na planéte vyvinul život.
Obrázok1.gif
Trpasličia planéta je dosiaľ najväčšie známe teleso slnečnej sústavy za dráhou Neptúna.
kuk.jpg
Pluto a Cháron porovnané s našou planétou. FOTO - NASA

Podľa tlačového vyhlásenia NASA to znamená, že niekdajšia deviata planéta je väčšia ako všetky ostatné známe telesá našej slnečnej sústavy za obežnou dráhou Neptúna.
kuk.jpg
Megateleskop v číslach
■ 7 zrkadiel tvorí teleskop
■ 16 ton váži jedno zrkadlo
■ 25 metrov je priemer zrkadiel, ktoré budú zachytávať odraz
■ 368 štvorcových metrov je ich plocha
■ 10-krát väčšie rozlíšenie obrazu poskytne ako Hubblov teleskop
■ 22 poschodí bude výška stavby
■ 1 miliarda dolárov (900 mil. eur) je cena projektu
■ 2021 plánované dokončenie výstavby
Obrázok1.gif
Obrázok1.gif
kuk.jpg
Rastúci počet exoplanét ukazuje, že ďaleké svety sú vo vesmíre bežné. Zatiaľ ich potvrdili 1800.
kuk.jpg
Záhadný signál už zachytili dva rádiové teleskopy. Zatiaľ sa vie len to, že má pôvod mimo slnečnej sústavy.
bublinky.jpg
Přízračné galaktické bubliny gama záření stále svítí nad a pod galaktickou rovinou. A my si s nimi moc nevíme rady. Mezi odborníky vzbuzují respekt.
kuk.jpg
Fyzici stlačili jeden z najtvrdších kryštálov na materiál hustejší ako olovo.
kuk.jpg
Mesiac má zvláštny tvar aj komplikované vnútorné pochody. Za oboje vďačí gravitácii Zeme.
vesmír srelkaa.jpg
Vědci odhadují, že v hloubkách kolem 600 kilometrů existují enormní zásobárny vody, vázané v minerálu nazvaném ringwoodit. Ten jsme zatím znali jen z laboratoří, dokud jistá brazilská sopka v rámci erupce nevyplivla diamant, obsahující kromě dalších minerálů také ringwoodit stoprocentně přírodní. V podstatě takový bio-ringwoodit!
vesmír srelkaa.jpg
Ať už se z tajuplného „ostrova“, vyfoceného vloni Cassinim, vyklube cokoli, jde jen o další připomínku toho, že Titan patří spolu s Jupiterovým měsícem Europa mezi nejnapínavější tělesa naší sluneční soustavy – tamní prostředí totiž svým chemickým složením v mnoha ohledech připomíná podmínky, panující na rané Zemi, a není nereálné, že v něm podobně jako na Zemi vznikly nebo vznikají složitější, možná dokonce organické sloučeniny.
kuk.jpg
Sprievodcovia Saturna zrejme vznikli pred 4,4 miliardy rokov.
Obrázok1.gif
hviezdy srelkaa.jpg
images (3).gif
images (6).gif
srelkaa planeta spatná.png
reklamy na stránke nedokážem ovplivniť....sorry!
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one