xixi

xixi

Každý máme svoj ​​šuplík, kam si ukladáme dôležité veci.......
Každý máme svoj ​​šuplík, kam si ukladáme dôležité veci.......
KUK

KUK

Všetky záhady sveta som vedel vysvetliť, od temna prachu zeme po zenit. Z pút myšlienok a klamov som sa oslobodil. Záhadu smrti neviem rozuzliť! Avicenna

Máme, alebo nemáme sa báť SMRTI!!!
text (8).gif
Ľudia sa boja smrti ešte viac ako bolesti. Je divné, že sa boja smrti.Život bolí oveľa viac než smrť. V okamihu smrti je bolesť u konca. Ano, myslím, že je to priateľ.
Jim Morrison (1943 – 1971)
Vedci prvýkrát vyfotili SMRŤ. Je bledo modrá
unnamed.png
Jednou z posledních neznámých hranic v dnešním dokonale prozkoumaném světě je smrt. Britští biologové se vydali za ní...
smrt srelkaa.jpg
Konečne máme v rukách neochvejné dôkazy, že smrťou sa všetko nekončí. Mnohé telesné funkcie v našom tele pokračujú aj dávno po tom, čo vás oficiálne vyhlásia za mŕtveho.
Celý lidský život je jen cesta ke smrti
Lucius Annaeus Seneca
Stratiť lásku je strašné. Klame, kto hovorí, že smrť je horšia.
Countee Cullen
mrtvy srelkaa.jpg
Odborníci z biotechnologické společnosti Bioquark ve Filadelfii chtějí už letos provést experiment, který přivede zpátky na svět mrtvého. Svůj pokus, který uvede mozkovou činnost opět do chodu, udělají poprvé v některé ze zemí Latinské Ameriky. Šéf firmy Ira Pastor tvrdí, že přišli na proces, který zemřelého zaručeně oživí.
smrt srelkaa.jpg
Tušením smrti nám možno telo a mozog dávajú signál, že je potrebné spomaliť a venovať zvýšenú pozornosť svojmu zdraviu. Nevysvetlené ale zostávajú predtuchy tragických udalostí.
Zbabelci umierajú často ešte pred smrťou, hrdinovia okúsia smrť len raz.
William Shakespeare
smrt srelkaa.jpg
Podľa mnohých svedectiev legendárna smrtka skutočne existuje. Stretávajú sa s ňou údajne ľudia z celého sveta. Vyzerá vraj presne tak, ako si ju väčšina z nás predstavuje.
Čo sa deje v umierajúcim mozgu?
1. Predovšetkým sa mení pomer krvných plynov, kyslíka a kysličníka uhličitého. Pri rôznych stupňoch bezvedomia sprevádzajúcich smrteľný stav prestáva v určitom okamihu mozog dostávať dostatočné množstvo kyslíka. Na jeho nedostatok je veľmi citlivý slimák v uchu, a jeho zvýšená aktivita má za následok produkciu rôznych zvukov, predovšetkým zvonenie, šumenie, niekedy ale aj nedefinovateľnou hudbu. Kyslíkový deficit je spojený s hyperkapniou - zvýšeným obsahom oxidu uhličitého v krvi. Už v päťdesiatych rokoch LJ Meduna, psychiater na univerzite v Illinois podával pacientom zmesi kyslíka a kysličníka uhličitého v rôznom pomere. Vyvolal tak u nich pocit lásky všehomíra, ďalej sugestívneho presvedčenie chápanie všetkého, pocity súznenie a extázy. Väčšie množstvo CO2 v krvi malo za následok videnie kruhov vtahovaných do rúrky alebo lievika, tanec jasných farieb, pocit oddelenia vedomia od tela. Pocity eufória, popisované zvyčajne ľuďmi, ktorí prežili klinickú smrť, môžu podľa odborníkov súvisieť s nedostatkom kyslíka. Keď prestane pracovať srdce, rýchlo klesá hladina kyslíka v krvi a naopak pribúda oxidu uhličitého. Pre naštartovanie zážitkov blízkosti smrti je dôležité, ako rýchlo k úbytku kyslíka v krvi dochádza. Zistilo sa, že podobným zážitkom nepraje, ak je úbytok náhly, v takom prípade človek upadne jednoducho do bezvedomia. Ak je pomalý, mozog zase stihne jej dôsledky postupne kompenzovať. Len stredne rýchly úbytok kyslíka je kľúčový pre vznik předsmrtných zážitkov.

2. Časťou mozgu, ktorá je na znížený krvný tlak obzvlášť citlivá, je spánková oblasť. Zásobujú ju totiž najtenšie cievy na samom konci rozvetveného krvného riečišťa. V hĺbke spánkového laloku pritom sídli limbický systém, ktorý zodpovedá za naše emócie. Napríklad piloti stíhačiek pri prudkých zmenách smeru, kedy vzniká preťaženie a mozog sa čiastočne odkrvuje, často pociťujú príjemnú závrat a eufóriu. Podobné pocity mávajú aj ľudia s nižším krvným tlakom, keď rýchlo vstanú.

3. Do mozgu prestanú zvonku prúdiť zmyslové informácie, a začne si teda vytvárať svoje vnútorné obrazy, vznikajú halucinácie. Halucinácie však nie je nič hmlistého, naopak, má pre halucinujícího všetky rysy reality, a nie je ani príliš vzácna, ako sa bežne súdi. Prechodné halucinačnej zážitky môže mať aj jedinec netrpící žiadnu duševnou poruchou. Halucinačnej zážitky psychicky zdravých osôb pri absencii zmyslových podnetov zvonku - teda pri takzvanej zmyslovej deprivácii sú známou činnosťou mozgu.

Sa zmyslovú depriváciou pracuje experimentálna psychológia už od šesťdesiatych rokov. Pokusné osoby leží v úplnej tme v zvukotesnej miestnosti do chvíle, než sa objavia halucinácie. Častý je intenzívny pocit vznášania. Podobné experimenty potvrdzujú teóriu britského neurológa Jakson, ktorý už v tridsiatych rokoch minulého storočia tvrdil, že pamäť a vnútorne vytvárané obrazy sú brzdené prúdom zmyslových informácií. Ak informácie z vonkajšieho sveta neprichádzajú, alebo ich človek nevníma, je napríklad v bezvedomí, môžu vznikať halucinácie. O takých zážitkoch vypovedajú aj ľudia, ktorí boli na čas uväznení v tme a tichu, napríklad pri závaloch. Je známy prípad dvoch baníkov, ktorí boli šesť dní uväznení 300 stôp pod zemou v úplnej tme a tichu, vypovedali potom, že vnímali podivná svetla, videli dvere, mramorové schody, ženy so žiarivými telami a nádhernú záhradu ...

4. Do mozgovomiechového moku sú uvoľňované endorfíny, vnútorné hormóny upokojenia a slasti. Tie omývajú mozgové a miechové bunky, potláčajú bolesť, navodzujú pocity radosti, mieru a pokoja. Ich zvýšená hladina bola predovšetkým vystopovanie u ľudí, ktorí potom vypovedali o zážitku akejsi revízie vlastného života v obrazoch, ao víziách iných svetov. Endorfíny tvorí skupina takzvaných opioidných peptidov (endogénnych morfín). Vznikajú štiepením prekursorové bielkoviny v mozgu, pankrease, placente a pravdepodobne aj v ďalších tkanivách. Pôsobí ako neurotransmitery a neuromodulátory. Váži sa, podobne ako morfín, na opiátové receptory v plazmatickej membráne cieľových buniek a majú aj podobné účinky: priaznivo ovplyvňujú náladu, tlmí bolesť a ovplyvňujú výdaj niektorých hormónov. Pozri napr. Prehľadný úvod Alice Skoumalová Biochémia hormónov odvodených od aminokyselín a proteínov.

5. Dochádza k zrušeniu bežného útlmu, mozog je vybudený a sú potlačené zábrany v zrakovej kôre. Zmeny v metabolizme mozgu majú za následok nervový šum. Ďalšie a ďalšie bunky sú aktivované, čo navodzuje vnútorné videnie intenzívneho svetla, ktoré samozrejme neoslňuje, pretože nemá nič spoločné s očami, takže máva za následok zážitok extázy.

6. Niekedy dôjde k zážitku odosobnenie, k takzvaným mimotelovom zážitkom. Termínom mimotělové zážitky, anglicky out-of-body experience, sa označuje pocit odlúčenia od vlastného tela. Jedinci s týmto zážitkom rozprávajú, že videli svoje telo z výšky a akoby z pohľadu druhej osoby. Takéto pocity nie sú vzácne, zažil ich vo svojom živote takmer každý. Objavujú sa niekedy v priebehu snov, pri snívanie počas dňa a často je prežívame aj v spomienkach. Dostavujú sa aj pri poruchách vedomia po ťažších traumách alebo pod vplyvom narkózy a tiež pod vplyvom drog. Niektorí ľudia takéto zážitky popísali, keď sa zotavovali z ťažkého stavu na hranici života a smrti. V tom prípade teda tieto zážitky patria do rámca tzv. "Zážitkov blízkosti smrti" . Parapsychológovia a ezoterici sa domnievajú, že mimotělové zážitky dokazujú existenciu astrálneho sveta, do ktorého vo chvíli zážitku vstupuje naše astrálne telo . Tento názor zodpovedá predstavám špiritistov, theosofů a antroposofov o existencii štyroch zložiek ľudského tela, tela fyzického, éterického, astrálneho a vlastného "Ja". Ale napríklad švajčiarsky neurológ Olaf Blanke sa domnieva, že k takýmto prežitkom dochádza, keď sa mozgu nedarí správne skombinovať rôzne zmyslové vnemy: informácie od dotykových senzorov, ktoré telu hovoria, že ležíme, signály od vnútorného ucha, ktoré zodpovedá za rovnováhu a pomáha určiť polohu tela, sluchové vnemy, čo môže byť dialóg lekárov nad pacientovým telom. Mozog síce funguje a všetky tieto informácie prijíma, ale nedokáže ich správne spracovať a interpretovať.

Podľa vedeckého zistení nejde o nič neprirodzeného ani patologického, ale len o prejav aktivácie niektorých oblastí mozgovej kôry, ku ktorej dochádza z nejasných dôvodov vo chvíľach zníženého alebo oslabeného vedomia. Mimotělové zážitky možno totiž navodiť aj stimuláciou mozgových centier elektrickými impulzmi, a to v oblasti závitu gyrus angularis, ležiaceho na hranici pravého spánkového a temenného laloku mozgu. Nejde teda, ako sa domnievajú ezoterici, o potvrdenie dualistickej koncepcie ľudského tela o samostatnej existencii tela fyzického a duchovného, ​​tela a duše ktorá môže existovať nezávisle na tele fyzickom.

Podmienkou takéhoto zážitku je, aby si dotyčný bol vedomý, že je blízko smrti a aby bol tiež aspoň krátku dobu v bezvedomí.

F. Crick - Veda hľadá dušu, Mladá fronta 1997 Praha
Není pravda, že každý se bojí smrti, neboť nikdo neví, zda není naopak pro člověka nejvyšším požehnáním.

Sókratés
reklamy na stránke nedokážem ovplivniť....sorry!
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one